Το Γυμνάσιο Αγιάσου κατά το σχολικό έτος 2019-20 θα συμμετάσχει με μαθητές από την Α Γυμνασίου σε πρόγραμμα etwinning με τίτλο «Our tree of wishes” και θα συνεργαστεί με 192 σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από πολλές ευρωπαϊκές χώρες και όχι μόνο, προωθώντας μ΄ αυτό τον τρόπο για μια ακόμα χρονιά την καινοτομία και το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία και στους καιρούς.

Οι μαθητές θα κληθούν να διακοσμήσουν ένα αληθινό δέντρο ή να ζωγραφίσουν ένα δικό τους και αφού γράψουν τις ευχές τους στα αγγλικά θα τις κρεμάσουν στο δέντρο τους ενόψει της Πρωτοχρονιάς. Μετά κάθε σχολείο θα στείλει μια ευχετήρια κάρτα σε κάθε ένα από τα συνεργαζόμενα σχολεία και έτσι σε κάθε σχολείο θα φτιαχτεί ένα συνεργατικό δέντρο ευχών. Το πρόγραμμα θα κλείσει με διαγωνισμό για το καλύτερο δέντρο ευχών.

Στόχοι του προγράμματος είναι:

Η βελτίωση των γνώσεων των μαθητών στην Αγγλική γλώσσα

Η εξωτερίκευση των συναισθημάτων τους και η διατύπωση ευχών

Η ανάπτυξη της δημιουργικότητάς τους

Η γνωριμία με άλλους πολιτισμούς

Η κατασκευή ενός συνεργατικού δέντρου ευχών απ΄ όλη την Ευρώπη και ακόμα πιο πέρα

Το σχολείο μας στοχεύοντας κατά κύριο λόγο στην ανάπτυξη της δημιουργικότητας των μαθητών και στην καλλιέργεια δεξιοτήτων του 21ου αι και καλλιεργώντας παράλληλα μια ολιστική προσέγγιση στη διαδικασία της μάθησης - και μάλιστα μέσα από παιγνιώδεις προσεγγίσεις ,όποτε και όσο είναι αυτό εφικτό- θα επιδιώξει για άλλη μια φορά την πρωτιά προσπαθώντας να πυροδοτήσει τη φαντασία και τη δημιουργικότητα των μαθητών μας.

Υπεύθυνες του προγράμματος: Αποστολία Μάμμα (ΠΕ06) – Ανδρονίκη Σαββέλη (ΠΕ02)b5f30a44_500.png

Καιρός