Εθελοντισμός

Για δεύτερη χρονιά, οι μαθητές του σχολείου μας με τη βοήθεια της θεολόγου κ. Καρακατσάνη Ευαγγελίας και του ομίλου εθελοντισμού, συγκέντρωσαν  παιδικά ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια και σχολικό υλικό, προκειμένου να τα προσφέρουν στο κοινωνικό παντοπωλείο της Ιεράς Μητροπόλεως Μυτιλήνης. Με μεγάλη προθυμία και υποστήριξη από τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών, μεταφέρθηκαν στους υπεύθυνους της Μητροπόλεως περισσότερα από δέκα κιβώτια για συμπολίτες μας που τα έχουν ανάγκη. Θερμές ευχαριστίες στους μαθητές μας, τους γονείς και κηδεμόνες  τους, αλλά και τους συναδέλφους, που υποστηρίζουν πάντα αυτές τις κινήσεις αγάπης και βοήθειας στο συνάνθρωπο.

αυτοκινητο_μετραφορα.jpg κουτια_μεταφορά.jpgπαιδια_μεταφορα.jpg

μητροπολη_παραλαβή.jpgπαραλαβή_δεμάτων.jpg

Για άλλη μια χρονιά γονείς και μαθητές ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας για συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για το χαμόγελο του παιδιού. Αν και η παραλαβή τους άργησε πολύ, η παράδοση έγινε με επιτυχία!

αμογελο_παιδιου_3.jpgχαμογελο_παιδιου_2.jpg

χαμογελο_παιδιου_1.jpgχαμογελο_παιδιου_4.jpg

Για άλλη μια φορά οι μαθητές του Γυμνασίου με την προτροπή της θεολόγου μας κ. Ευαγγελίας Καρακατσάνη και με τη βοήθεια των γονιών τους πρόσφεραν ό,τι μπορούσε ο καθένας για τους σεισμόπληκτους Συρίας και Τουρκίας και τα παρέδωσαν στην πρόεδρο της Δημοτικής Ενότητας κ. Διαμάντη Ρουγγέλη.

εθελοντισμος_τουρκια_συρια_2.jpgεθελοντισμος_τουρκια_συρια_1.jpg

Και φέτος για πολλοστή φορά ενόψει εορτών συγκεντρώθηκαν τέσσερα κιβώτια με είδη πρώτης ανάγκης για το χαμόγελο του παιδιού. Ευχαριστούμε τους γονείς που με κάθε τρόπο στηρίζουν το σχολείο και κάθε εθελοντική δράση.

τροφιμα_για_το_χαμόγελο_του_παιδιου_2.JPG τροφιμα_για_το_χαμογελο_του_παιδιου.JPG χαμόγελο_του_παιδιου.JPG

κουμπαράς_της_αγαπης.JPG

ιερα_μητροπολη_εθελοντισμός.png

Οι μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου Αγιάσου με πολλή προθυμία ανέλαβαν και υλοποίησαν δύο δράσεις εθελοντισμού και προσφοράς στους συνανθρώπους μας με την καθοδήγηση και την ενθάρρυνση της θεολόγου μας, κ. Ευαγγελίας Καρακατσάνη.

Την Πέμπτη 1-6-2022,άνοιξε ο «κουμπαράς της ΑΓΑΠΗΣ»,στον οποίο συγκεντρώθηκαν χρήματα για την οικονομική ενίσχυση οικογένειας από τη Γέρα, προκειμένου να ανταπεξέλθει στο μεγάλο κόστος εξετάσεων για τη θεραπεία του παιδιού τους. Το ποσό που συγκεντρώθηκε ανέρχεται στα 85 ευρώ.

Την Τετάρτη 7-6-2022 μεταφέρθηκαν στο «ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ» της Ιεράς Μητρόπολης Μυτιλήνης είδη ένδυσης, υπόδησης, παιχνίδια και σχολικές τσάντες, που είχαν συγκεντρωθεί τις τελευταίες βδομάδες από τους μαθητές μας.

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας, που στηρίζουν κάθε δράση μας.

Για άλλη μια χρονιά το Γυμνάσιό μας, με την παρότρυνση της θεολόγου μας, συμμετέχει με ιδιαίτερο ζήλο στην προσπάθεια για την συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για το Χαμόγελο του Παιδιού.

κκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκ.JPGμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ.JPG

ββββββββββββββββββββββββββββββββββββββββββββ.jpgννννννννννννννννννννννννννννν.JPGxamog3.jpgxamog2.jpgxamog1.jpgxamog4.jpg

Το σχολείο μας για μια ακόμη χρονιά ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του «Χαμόγελου του Παιδιού» για συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης. Ευχαριστούμε τους μαθητές του σχολείου μας και τους γονείς τους που με προθυμία ανταποκρίνονται σε κάθε κάλεσμα για προσφορά βοήθειας.

GFHFH.JPG

Την Τετάρτη 18-12-2019 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της Α΄ Γυμνασίου Αγιάσου στο Γηροκομείο Αγίας Παρασκευής για να μοιράσουν γλυκά και ευχές και να δώσουν μια νότα χαράς και αισιοδοξίας στους ηλικιωμένους που φιλοξενούνται στο χώρο.