Όραμα

Πολλοί ερευνητές έχουν ορίσει την διάσταση της αποστολής, του κοινού οράματος και των στόχων του σχολείου

αφού θεωρούνται σημαντικές για την βελτίωση του σχολείου

(Bath, 1990).

Το όραμα του σχολείου έχει χαρακτηριστεί ως η εκπαιδευτική πλατφόρμα,

όπου οι απόψεις και τα πιστεύω των μελών

δημιουργούν τους κανόνες και τις νόρμες του οργανισμού

(Gordon, 2005).

Οι DuFour and Εaker (1998 ) ορίζουν την αποστολή του σχολείου

ως το σκοπό του σχολείου, ενώ το όραμα δίνει την αίσθηση της κατεύθυνσης.

Όραμά μας λοιπόν είναι να δημιουργήσουμε:

• ένα σχολείο ασφαλές, που κάνει τους μαθητές μας να νιώθουν ασφαλείς και προστατευμένοι, χωρίς φόβους, φοβίες προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες και δίνει εξαιρετικά μεγάλη έμφαση σε θέματα ψηφιακής ασφάλειας.
  • ένα σχολείο με ανθρωπιστική θεώρηση, που προτάσσει τον μαθητή και τις ανάγκες του για αυτοσεβασμό, αυτοεκτίμηση, αυτοπειθαρχία, αξιοπρέπεια, αυτοπραγμάτωση και τον ευαισθητοποιεί σε θέματα υγιεινής και υγείας.
  • ένα σχολείο ευχάριστο, που οι μαθητές να μην το βλέπουν ως καταναγκασμό και χάσιμο χρόνου, αλλά ως ένα χώρο μάθησης και ψυχαγωγίας.
  •  ένα σχολείο δίκαιο, όπου δίνονται ίσες ευκαιρίες σε όλους, ανεξαρτήτως φύλου, φυλής, χρώματος, κοινωνικής προέλευσης, οικονομικής κατάστασης.
  • ένα σχολείο συνεργατικό, που μαθητές και καθηγητές θέτουν από κοινού στόχους και τους πετυχαίνουν.
  • ένα σχολείο παραγωγικό, που να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες και να καθιστά τους μαθητές ικανούς, με αυξημένου επιπέδου γνώσεις και δεξιότητες, που θα τους επιτρέπουν να συναγωνίζονται τους συνομηλίκους ως ισότιμοι και να λειτουργούν αποτελεσματικά ως ενεργοί πολίτες.
  • ένα σχολείο δημιουργικό, που προσπαθεί να ξεκλειδώσει τα ταλέντα των μαθητών
  • ένα σχολείο κοινωνικά ευαίσθητο, που αφουγκράζεται τα προβλήματα και τις ανάγκες της κοινωνίας και προσπαθεί να συμβάλει στην επίλυσή τους.
  •  ένα σχολείο που καλλιεργεί  ηθικοπολιτικές αρετές, αλληλοσεβασμό, αλληλεγγύη, συνεργατικότητα, κριτική σκέψη, πολιτική συνείδηση, περιβαλλοντική ευαισθησία, σεβασμό στα δημοκρατικά ιδεώδη, φιλειρηνισμό.
  • ένα σχολείο αειφόρο και καινοτόμο, όπου οι εκπαιδευτικοί εφαρμόζουν σύγχρονες και πρωτοποριακές μεθόδους διδασκαλίας και αξιοποιούν τρόπο ουσιαστικό  τη σύγχρονη τεχνολογία και εξοικειώνουν τους μαθητές με θέματα ψηφιακής ασφάλειας.
  • ένα σχολείο συμπαραστάτη στις κοινωνικές ανάγκες των μαθητών, στην τεχνική τους υποστήριξη, αξιολογητή της προόδου τους και όχι κριτή των λαθών τους.
  • ένα σχολείο που σέβεται το διαφορετικό σε κάθε του μορφή, στο ρυθμό μάθησης, στα ενδιαφέροντα, στα μαθησιακά χαρακτηριστικά.
  • ένα σχολείο που να εμπνέει τους μαθητές, να τους δίνει ευκαιρίες να ξεδιπλώσουν την προσωπικότητά τους, να εμπιστευτούν τους συμμαθητές τους, να καλλιεργήσουν τα ταλέντα τους, να επικαιροποιούν και να εμπλουτίζουν τους στόχους τους.
  • ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία που να εμπνέεται απ΄ αυτήν και να την εμπνέει.
  • ένα σχολείο συνεργάσιμο με όλους όσοι μπορούν και θέλουν να βοηθήσουν τη μαθησιακή διαδικασία και την κοινωνική ενσωμάτωση των μαθητών, γονείς και κηδεμόνες, κοινότητα, φορείς.
  •  ένα σχολείο  που βοηθά τους μαθητές να βιώσουν την ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη και παγκόσμιου πολίτη, να νιώσουν ισότιμα  με τους υπόλοιπους λαούς, απαλλαγμένοι  από το συμπλέγματα ανωτερότητας λόγω παρελθόντος και μειονεξίας λόγω παρόντος.

Και όχι μόνο θέλουμε, αλλά καθημερινά παλεύουμε να υλοποιήσουμε όλους τους παραπάνω στόχους και να θέσουμε καινούριους.

Το όραμά μας πραγματώνεται καθημερινά και σταδιακά με τους ακόλουθους τρόπους:

ωισιον_ανδ_μίσσιον_paroysiash.png