Ο τόπος μας

picture

Oι μαθητές του Γ2 τμήματος μετά την ολοκλήρωση της πρώτης ενότητας στη Νεοελληνική γλώσσα, Η Ελλάδα στον κόσμο, διέθεσαν δύο διδακτικές ώρες στο εργαστήριο πληροφορικής και αναζήτησαν το υλικό τους στο διαδίκτυο και στη συνέχεια έφτιαξαν  έναν εννοιολογικό χάρτη με της προσωπικότητες του τόπου τους, της Μυτιλήνης. τον οποίο τελικά μετέτρεψαν σε διαδραστική αφίσα. Ορίστε το αποτέλεσμα:

Μια απεικόνηση της Λέσβου μέσα από τα μάτια των μαθητών του Γ1 τμήματος της Γ  τάξης (Σεπτέμβριος 2015)

Η Λέσβος του παρελθόντος

Τα κάστρα του νησιού, το ιερό των Μέσσων και το αρχαίο θέατρο της Μυτιλήνης δεν άφησαν αδιάφορους τους μαθητές.

-ΔΟΥΛΑΔΕΛΛΗΣ-ΚΑΖΑΝΤΖΗΣ_2.jpg

Η Λέσβος του παρόντος

Πρόσφυγες, εκλογές, έργα οδοποιίας.... τράβηξαν το ενδιαφέρον των μαθητών.

_ανδρεαδελλη_καρετου_2.jpg

Οι προσωπικότητες της Λέσβου

Σαπφώ, Αλκαίος, Πιττακός,Θεόφιλος, Τεριάντ, Ελύτης, Εφταλιώτης, Μυριβήλης... αποτελούν πραγματικά σύμβολα για το νησί.

_χριστινα_βαρβαρα_2.jpg

Λέσβος και τουρισμός

Ούζο, λάδι, ελιές, σαντούρια, παραδοσιακούς χορούς, παραλίες, αξιοθέατα, μαρίνα... και τόσα άλλα έχει να προσφέρει το νησί στους τουρίστες.

-γιωργος.jpg

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ανδρονίκη Σαββέλη (ΠΕ02)