Ψηφιακά παραμύθια

Ήταν μια ιδέα που ήρθε από το πουθενά. Παιδιά, θέλετε να γράψουμε συνεργατικά - ως τμήμα ένα παραμύθι; Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν. Κάποια απ΄ αυτά το είχαν δοκιμάσει σε ένα πρόγραμμα etwinning και είχε πάει εξαιρετικά. Tα υπόλοιπα δεν ήξεραν το πώς, ήξεραν όμως ότι ήθελαν να δοκιμάσουν. Το Γυμνάσιο είναι μια πρόκληση γι΄ αυτά. Ήθελαν να κάνουν κάτι διαφορετικό. Τυχαία μπήκε στην τάξη την ώρα που το συζητούσαμε και η καθηγήτρια των αγγλικών. Άκουσε τη συζήτηση. Να το γράψουμε και στ΄ αγγλικά, παιδιά, τι λέτε; Έκπληξη, ενθουσιασμός και αμηχανία. Ας το δοκιμάσουμε.

Και ποιο θα ήταν το θέμα; Τα υποψήφια θέματα ήταν πολλά. Τα δικαιώματα του παιδιού, σχολικός εκφοβισμός, το περιβάλλον, μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας.... Η ιδέα κλωθογύριζε στο μυαλό όλων μέχρι που ήρθε η καραντίνα και το κλείσιμο των σχολείων. Η περίσταση αφενός δύσκολη κι απ΄ την άλλη η πιο κατάλληλη για κάτι δημιουργικό. Άλλωστε ήμασταν εντός θέματος: 6η και 7η ενότητα Νεοελληνικής Γλώσσας: Δημιουργικές δραστηριότητες στη ζωή μου - Ο κόσμος μέσα από την οθόνη.  Ευκαιρία, λοιπόν,  για δράση. Τα ψηφιακά μέσα στη διάθεση όλων μας. Ώρα για το παραμύθι. Και τι είδους παραμύθι; Ένα παραμύθι για την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Από τη μια η φετινή ετικέτα σχολείου eTwinning, από την άλλη η επικαιρότητα, καθώς λόγω πανδημίας τα ψηφιακά μέσα αναγκαστικά τα χρησιμοποιούσαν σε καθημερινή βάση. Ένας λόγος παραπάνω, λοιπόν, για ευαισθητοποίηση σχετικά με το θέμα. Όλοι σύμφωνοι.

΄Ενα συνεργατικό έγγραφο αναρτήθηκε και άρχισαν να γράφουν ο ένας μετά τον άλλο. Ιδέες πολλές, γράψιμο, σβήσιμο, παρατηρήσεις, διορθώσεις και το παραμύθι γράφτηκε μέσα σε μια εβδομάδα. Και τώρα; Θέλετε να βάλουμε και εικόνες; Ποιος ζωγραφίζει καλά; Στείλτε μου από ένα σκίτσο όσοι ζωγραφίζουν καλά. Δε θέλαμε κάτι εξαιρετικό. Ένα σχέδιο για να το περάσουμε από το deepdream generator  για να μοιαζει με έργο τέχνης. Και τότε έφτασε η πρώτη ζωγραφιά του Παναγιώτη. Όλοι μείναμε με το στόμα ανοιχτό. Ήταν πολύ καλύτερο από τις προσδοκίες μας. Η απόφαση πάρθηκε αμέσως. Να μας ζωγραφίσει όλο το παραμύθι. Κάθε μάθημά μας ξεκινούσε και με μια ή δύο ζωγραφιές του. Όλοι περίμεναν με ανυπομονησία να τις δουν.

Όσο οι ζωγραφιές ετοιμάζονταν, ετοιμαζόταν και το powerpoint με το παραμύθι, κείμενο και εικόνες. Η τάξη ήδη δούλευε με την καθηγήτρια των αγγλικών την αγγλική εκδοχή. Μήπως να γινόταν ψηφιακό βιβλίο;Τα εργαλεία βρέθηκαν. Bookcreator και storyjumper. Η ελληνική εκδοχή μεταφέρθηκε στο πρώτο και η αγγλική στο δεύτερο. Μετά άρχισαν οι ηχογραφήσεις μέσα από την webex. Ο ήχος δεν ήταν και ο καλύτερος, αλλά τα παιδιά το διασκέδασαν.

Κάπως έτσι έγιναν τα πράγματα και το αποτέλεσμα είναι εδώ. Μπορείτε να σκανάρετε το QR code για να τα δείτε απευθείας στο κινητό σας.

Η ελληνική εκδοχή                                                                      Η αγγλική εκδοχή

1234.JPG        122.JPG

Θα τα βρείτε και στο slideshare ως ppt. H ελληνική έκδοση εδώ και η αγγλική εδώ

Το παραμύθι έχει επίσης αναρτηθεί στο Φωτόδεντρο με προτάσεις για την παιδαγωγική αξιοποίησή του στη διεύθυνση:   http://photodentro.edu.gr/ugc/r/8525/1904