Cineμάθεια

αφιασα_οι_σκαλιστάδες_της_πιστης_βραβεθση.JPG

Σήμερα Σάββατο 08/10/2022 και ώρα 10-11 το πρωί προβάλλονται στο κανάλι της Βουλής, μετά από έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, οι βραβευμένες κινηματογραφικές παραγωγές των σχολείων του Βορείου και Νοτίου Αιγαίου που συμμετείχαν στο φεστιβαλ cineμάθεια. Απ΄ αυτές φυσικά δεν θα έλειπε και η ταινία του σχολείου μας "Οι σκαλιστάδες της πίστης". Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

Η Οργανωτική Επιτροπή του Διανησιωτικού Εκπαιδευτικού - Προγράμματος/Φεστιβάλ Βορείου και Νοτίου Αιγαίου «CINEμάθεια», με υπεύθυνη παιδαγωγικού σχεδιασμού-συντονισμού  την κα Στέλλα Τσιροπινά, παρουσιάζει το λεύκωμα που δημιούργησε για τις συμμετοχές, τα βραβεία και τις διακρίσεις των μαθητικών ομάδων που έλαβαν μέρος στο φεστιβάλ από το σχολικό έτος 2012-13 έως και το σχολικό έτος 2020-21.Το λεύκωμα δημιουργήθηκε –εκτός των άλλων – για να εκφράσει, μέσα από τις «σελίδες» του, ευχαριστίες και θερμά συγχαρητήρια σε όσους υποστήτιξαν όλα αυτά τα χρόνια και εξακολουθούν να υποστηρίζουν το θεσμό, δημιουργώντας ένα ενδιαφέρον δίκτυο, που συνδέει τα μικρά και τα μεγάλα νησιά του Αιγαίου με αισθαντικές «γέφυρες» επικοινωνίας και έκφρασης.

Είμασταν κι εμείς εκεί....και θα είμαστε πάντα εκεί να στηρίζουμε κάθε δημιουργική προσπάθεια αυτοέκφρασης των μαθητών.

ηξθγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγ.jpg

HJHGJG.JPGjkjkjkji.JPG JH,H,H.JPGkelahdismata.JPGsergiani.JPG

Τα θέματα του Φεστιβάλ ήταν, όπως και πέρυσι: «Κεντώντας το δέντρο της μνήμης…» και «Μία ιστορία εμπνευσμένη από ένα ποίημα, τραγούδι, διήγημα ή θρύλο…».Το τριήμερο 28 -30 Ιουνίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο Θερινό Σινεμά του Δημοτικού Κήπου Χίου το 7ο  Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών Γυμνασίων και Λυκείων Βορείου και Νοτίου Αιγαίου για το σχολικό έτος 2018 – 2019.Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 46 ταινίες μαθητών και μαθητριών γυμνασίων, λυκείων και ειδικών σχολείων από τα νησία του Βορείου και Νοτίου Αιγαίου.

Το Γυμνάσιο Αγιάσου συμμετείχε με δύο μαθητικές ταινίες μυθοπλασίας που δημιούργησαν οι μαθητές των δύο τμημάτων της B΄ Γυμνασίου. Οι τίτλοι των ταινιών ήταν:

«Σεργιάνι στο χρόνο»

«Φτερωτοί ταξιδιώτες του Αιγαίου»

Οι ταινίες προβλήθηκαν το Σάββατο 29 Ιουνίου (2η ημέρα του φεστιβάλ).

Η ταινία «Σεργιάνι στο χρόνο» απέσπασε ειδική διάκριση από την κριτική επιτροπή του διαγωνισμού και η ταινία «Φτερωτοί ταξιδιώτες του Αιγαίου» απέσπασε ειδική μνεία.

Τα βραβεία απονεμήθηκαν από παριστάμενα μέλη των Επιτροπών του Φεστιβάλ, τη δημοσιογράφο Κλαίρη Κάβουρα (Επιτροπή Αφισών), τη μαέστρο Αγγέλα Τσιμπιρλού (Επιτροπή Ντοκιμαντέρ), την ηθοποιό Υρώ Μανέ (Επιτροπή Μυθοπλασίας), καθώς και το Δήμαρχο Χίου, Μανώλη Βουρνού, που, μέσα σε ατμόσφαιρα χαράς και πανηγυρισμών, έδωσαν κι εκείνοι τα συγχαρητήριά τους σε όλες τις βραβευμένες ομάδες, αλλά και σε όλες, ανεξαιρέτως, τις συμμετοχές στο Φεστιβάλ.

Το τριήμερο 29 Ιουνίου – 1 Ιουλίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο Θερινό Σινεμά του Δημοτικού Κήπου Χίου το 6ο  Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών Γυμνασίων και Λυκείων Βορείου και Νοτίου Αιγαίου για το σχολικό έτος 2017 – 2018.
Τα θέματα του Φεστιβάλ ήταν: «Κεντώντας το δέντρο της μνήμης…» και «Μία ιστορία εμπνευσμένη από ένα ποίημα, τραγούδι, διήγημα ή θρύλο…».
Το Γυμνάσιο Αγιάσου συμμετείχε στη δεύτερη θεματική ενότητα με δύο μαθητικές ταινίες μυθοπλασίας που δημιούργησαν οι μικροί μαθητές των δύο τμημάτων της Α΄ Γυμνασίου. Οι τίτλοι των ταινιών ήταν:
«Έτσι είναι καλύτερα»  του τμήματος Α1
« Φίλες…για πάντα;» του τμήματος Α2
Οι ταινίες προβλήθηκαν το Σάββατο 30 Ιουνίου (2η ημέρα του φεστιβάλ).
Η ταινία «΄Ετσι είναι καλύτερα» απέσπασε ειδική διάκριση από την κριτική επιτροπή του διαγωνισμού. Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της ταινίας ήταν η έμπνευση των μαθητών να στηρίξουν τη μυθοπλασία της σε στιχούργημα που δημιούργησαν οι ίδιοι στην αγιασώτικη ντοπιολαλιά.