Συνεργασίες και συμμετοχές

mystraw_panagivthw.JPG

Με πολλή χαρά και δημιουργική διάθεση συμμετείχαν οι μαθητές της Β ΄τάξης του σχολείου μας στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ιεράς Μητροπόλεως Μονεμβασίας και Σπάρτης: «Γνωρίζω τις Βυζαντινές τοιχογραφίες του Μυστρά».

Οι μαθητές μας, λίγες μέρες πριν την καθορισμένη διαδικτυακή συνάντηση, προετοιμάστηκαν με ολιγόλεπτο εκπαιδευτικό βίντεο: «Γνωριμία με την καστροπολιτεία του Μυστρά». Στη συνέχεια ασχολήθηκαν με ατομικές εργασίες στο padlet του εκπαιδευτικού προγράμματος (ζωγραφιές, σκίτσα, κείμενα προβληματισμού και σκέψεων).

Στις 10-02-2022, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:00, σε διάρκεια τριών διδακτικών ωρών, οι μαθητές με υπεύθυνη τη θεολόγο του σχολείου κ. Ευαγγελία Καρακατσάνη συμμετείχαν διαδραστικά στο πρόγραμμα με ερωτήσεις, απαντήσεις σε ερωτηματολόγιο, κουίζ, καθώς επίσης διασκέδασαν και  με δραματοποίηση ρόλων «Παλαιός και σύγχρονος Μυστράς».

Μετά την παρακολούθηση του προγράμματος αυτού οι μαθητές καλούνται να ζωγραφίσουν «χρυσόβουλλα» και να τα αναρτήσουν στο padlet του προγράμματος.

Ήταν πραγματικά μια ξεχωριστή εμπειρία, αφού τα οφέλη που αποκόμισαν τα παιδιά μας από το πρόγραμμα ήταν μοναδικά για τη διεύρυνση των γνώσεών τους και τη γνωριμία τους με την τέχνη της αγιογραφίας κατά την περίοδο της άνθισης της καστροπολιτείας του Μυστρά.

Tην άλλη Παρασκευή συμμετέχουμε στο δεύτερο μέρος του προγράμματος: "Μεταβυζαντινά μοναστήρια, ο λύχνος του Ελληνικού πολισμού- κρυφό σχολείο- έφηβοι νεομάρτυρες"

οθτ_οφ_εδεν.JPG

Η ψηφιακή κοινότητα του Out of Eden Learn αποτελεί πρωτοβουλία του Οργανισμού Project Zero του Πανεπιστημιου του Harvard και τον κάτοχο δύο βραβείων  Pulitzer ανθρωπολόγο, δημοσιογράφο και βασικό συνεργάτη του National Geographic, Paul Salopek.

Οι μαθητές καλούνται να παρατηρήσουν προσεκτικά τον τόπο τους, να αφηγηθούν τη δική τους ιστορία, να ακούσουν με προσοχή ανθρώπινες εμπειρίες και να ανταλλαξουν απόψεις με παιδια της ιδιας ηλικιας από διαφορετικά γεωγραφικά, κοινωνικά και πολιτισμικά περιβάλλοντα και να καλλιεργήσουν την ιδιότητα του παγκόσμιου πολίτη.

Για περισσότερες πληροφορίς δείτε εδώ

Θα συμμετέχουμε κι εμείς με όσους από τους μαθητές μας το επιθυμούν!!!!!

Γυμνάσιο_Ερέτριας.JPG

Η καθηγήτρια Αποστολία Μάμμα (ΠΕ06) εκπροσώπησε το Γυμνάσιό μας με ένα μήνυμα εμπνευσμένο από τη δράση του Γυμνασίου  Ερέτριας  "Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο", η οποία συμπεριλαμβάνεται στο  1ο  τεύχος του Περιοδικού τους "Ταξιδεύοντας..."