bibliouhkh_1.jpg  βιβλιοθηκη_3.jpg

βιβλιοθηκη_5.jpg   βιβλιοθηκη_4.jpg

Την Πέμπτη,  21-12-2023, οι μαθητές που συμμετέχουν στον  Όμιλο οργάνωσης της σχολικής βιβλιοθήκης του Γυμνασίου Αγιάσου επισκέφτηκαν τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Η ξενάγηση  στους χώρους της Βιβλιοθήκης έγινε από την βιβλιοθηκονόμο κυρία Καλλιόπη Τσιλικλή, η οποία αρχικά μίλησε για την ιστορία του Πανεπιστημίου και τη δημιουργία της Βιβλιοθήκης και στη συνέχεια έδωσε χρηστικές πληροφορίες για τον τρόπο ταξινόμησης, καταχώρησης, εύρεσης και δανεισμού βιβλίων, συγγραμμάτων και ποικίλου εντύπου υλικού.Οι μαθητές μας αναζήτησαν στον Η/Υ καταχωρημένα βιβλία και έμαθαν να τα εντοπίζουν.

Φεύγοντας δώσαμε ραντεβού για την επόμενη συνάντησή μας στο σχολείο μας με σκοπό τη συμβουλευτική καθοδήγηση της κυρίας Τσιλικλή για την οργάνωση της σχολικής μας βιβλιοθήκης .