Την εβδομάδα που πέρασε οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, στα πλαίσια του εργαστηρίου Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα της ενότητας που σχετίζεται με τα επαγγέλματα, πραγματοποίησαν δύο συνεδρίες με επαγγελματίες υγείας του  καινοτόμου προγράμματος Τipping Point.

Την Τρίτη 14/12/2021 πραγματοποιήθηκε η πρώτη διαδικτυακή συνεδρία και οι μαθητές μίλησαν με τον κ. Κωνσταντίνο Πέτσιο, Νοσηλευτή RN, MHM, MHS, PhD, Head of clinical research office του Ωνάσειου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου. Πέρα από τις πληροφορίες που άντλησαν για το επάγγελμα του νοσηλευτή και για τη σημασία της εξειδίκευσης, πήραν και ένα πολύ ωραίο μάθημα ζωής, καθώς ο ομιλητής τους παρότρυνε να θέτουν στόχους, να τους αναπροσαρμόζουν και πάνω απ΄ όλα να αγαπούν τη δουλειά τους, αν θέλουν να νιώθουν και να είναι πραγματικά χρήσιμοι και ταυτόχρονα ευχαριστημένοι από τη δουλειά τους..

Σήμερα Πέμπτη 16/12/2021 πραγματοποιήθηκε μια δεύτερη διαδικτυακή συνάντηση με την κα Μαλένα Πάντου, Βιολόγο, διδάκτορα Γενετικής και βιοτεχνολογίας, εργαζόμενης στο Ωνάσειο. Οι μαθητές τις έθεσαν ερωτήματα για θέματα που σχετίζονται με το επάγγελμα του βιολόγου και ειδικά του γενετιστή για  θέματα ηθικής στο χώρο της επιστήμης, για την πανδημία και τα εμβόλια. Οι μαθητές για άλλη μια φορά σήμερα δεν άντλησαν απλώς πληροφορίες για το επάγγελμα, αλλά μοιράστηκαν με την ομιλήτρια την αγάπη της για το επάγγελμά της.

Οι μαθητές μετά τις αργίες των εορτών και μέχρι το τέλος του σχολικού έτους θα πραγματοποιήσουν άλλες οχτώ συνεδρίες με διακεκριμένους επαγγελματίες από το χώρο της επιστήμης και της τεχνολογίας.