Σας ενημερώνουμε πως με το «Πρόγραμμα υποστήριξης σχολικών Μονάδων Δευτεροβάθμιας Γενικής Εκπαίδευσης» έχει προσληφθεί  στο Γυμνάσιο Αγιάσου, Κοινωνική Λειτουργός, η οποία θα βρίσκεται στο σχολείο κάθε Δευτέρα και Τετάρτη και συγκεκριμένα από την 1η έως την 5η διδακτική ώρα (08:00 – 12:10).

Σκοπός της παρούσας παρέμβασης είναι η ψυχοκοινωνική και συμβουλευτική υποστήριξη του σχολείου και ειδικότερα των μαθητών, των γονέων και των εκπαιδευτικών, καθώς και η διασύνδεση σχολείου-οικογένειας-κοινότητας. Οι ατομικές συναντήσεις θα γίνονται, έπειτα από προγραμματισμό με την Κοινωνική Λειτουργό της σχολικής μονάδας. Επιπροσθέτως, οι μαθητές μπορούν να πραγματοποιούν συμβουλευτικές συναντήσεις με την κοινωνική λειτουργό, έπειτα από την έντυπη συγκατάθεσή των γονέων, την οποία θα πρέπει να υπογράψουν οι ίδιοι οι γονείς.

Πέραν αυτών, θα πραγματοποιηθούν από την κοινωνική λειτουργό ή και από εξωτερικούς φορείς, οι οποίοι θα προσκληθούν στη σχολική μας κοινότητα, ενημερωτικές συναντήσεις σε ομαδικό επίπεδο τάξης ή σχολείου, για διάφορα κοινωνικά ζητήματα που απασχολούν την κοινωνία μας και ιδιαίτερα σε περιόδους κρίσης.