Γυμνάσιο και Γενικό Λύκειο Αγιάσου                                                                                            Σχολικό έτος 2023 – 2024

Ανακοίνωση – Πρόσκληση

Σας προσκαλούμε να παρακολουθήσετε και να συμμετάσχετε στη δράση αγωγής υγείας που οργανώνεται από το Γραφείο Ψυχολόγων του Γ. Ν. Μυτιλήνης «Βοστάνειο».

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2024

Ώρα: 18:00΄

Χώρος: Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων συγκροτήματος Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου Αγιάσου

Θέματα της παρέμβασης / δράσης:

1. «ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΥΓΕΙΑ, ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ»

2. ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΠΡΟΛΗΨΗ ΛΟΙΜΩΞΕΩΝ HIV/AIDS, ΗΠΑΤΙΤΙΔΕΣ»

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου οι δύο παρεμβάσεις θα παρουσιαστούν ΜΟΝΟ στους γονείς / κηδεμόνες των δύο σχολικών μονάδων και, εφόσον οι γονείς δώσουν τη συγκατάθεσή τους, το υλικό θα παρουσιαστεί στα παιδιά /μαθητές μας σε επόμενη συνάντηση εντός σχολικού ωραρίου (διάρκειας δύο ωρών), ανάλογα με την τάξη στην οποία φοιτούν.

Γενικές πληροφορίες για τις δύο δράσεις:

1η δράση: Η παρέμβαση απευθύνεται σε μαθητές Α΄, Β΄ και Γ’ Γυμνασίου και των δύο φύλων. Παρουσιάζεται Power point «Μεγαλώνοντας αλλάζω Τι μου συμβαίνει ; Προηγείται συνάντηση με τους γονείς των παιδιών, ώστε να γίνει σε εκείνους πρώτα η παρουσίαση της θεματικής ενότητας. Στη συνέχεια δίνεται από τους γονείς σχετική έγκριση να παρουσιαστεί και στα παιδιά τους.

2η δράση: Η παρέμβαση απευθύνεται σε μαθητές /τριες της Γ΄ τάξης Γυμνασίου και Α΄,Β΄,Γ΄ τάξεων του Λυκείου Σκοπός της παρέμβασης είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των παιδιών και των νέων σε θέματα πρόληψης της λοίμωξης του HIV/AIDS και διαφόρων τύπων Ηπατίτιδας, τη συστηματική χρήση προφυλακτικού, την ανάπτυξη δεξιοτήτων διαχείρισης της σεξουαλικότητας και την υιοθέτηση ασφαλέστερων σεξουαλικών συμπεριφορών, σε μία ευρύτερη εκπαιδευτική

προσέγγιση της σεξουαλικότητας ως βασικού στοιχείου της ζωής και την ενίσχυση του αισθήματος ευθύνης στη μετέπειτα συμπεριφορά του ατόμου, καθώς και σε θέματα υγιεινής.

Η παρέμβαση διενεργείται δύο ώρες ανά τάξη εντός σχολικού ωραρίου, δεδομένου της σοβαρότητας του θέματος που απαιτεί συζήτηση για επίλυση αποριών με τους νέους.

Εισηγητές / ειδικοί επιστήμονες:

- Σπύρου Στέλλα Κλινική Ψυχολόγος,

- Βυνιχάκη Μαρίνα Ψυχολόγος.

- Πολυχρόνη Δαμασκηνή Γυναικολόγος

Η συγκεκριμένη δράση οργανώνεται με πρωτοβουλία της κοινωνικής λειτουργού του σχολικού συγκροτήματος της κ. Χατζηλάμπρου Όλγας.

Η παρουσία σας θα τιμήσει τη συγκεκριμένη προσπάθεια και θα αποτελέσει την ευκαιρία για την απαρχή έγκυρης ενημέρωσης των μαθητών/τριων μας για ένα εξαιρετικά σημαντικό θέμα που αφορά την ίδια του τη ζωή .