Εργασίες Β΄ τάξης

rosettegreen

Οι μαθητές του Β1 τμήματος μετέγραψαν το πεζό κείμενο της Μαργαρίτας Λυμπεράκη: Κυριακές στη θάλασσα, που καταλέγεται στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄ Γυμνασίου,σε ποίημα και ορίστε τα αποτελέσματα

Οι μαθητές του Β1 τμήματος διδάσκονται ποίηση και γράφουν ποίηση

Οι μαθητές του Β2 τμήματος εμπνέονται από το ποίημα και φτιαχνουν σε ομάδες κολάζ με θέμα τη θάλασσα

_2.jpg

_1.jpg

Omada_G.jpg

photovisi-download.jpg

Οι μαθητές του Β1 τμήματος της Β Γυμνασίου αναζήτησαν υλικό στο διαδίκτυο και κατασκεύασαν την παρακάτω ψηφιακή αφίσα με πληροφορίες για την Άννα Φρανκ με αφορμή το σχετικό κείμενο που ανθολογείται στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Β΄ Γυμνασίου.

Η μαθήτρια, Ουρανία Αργύρα,  με αφορμή την Άννα του Κλήδονα του Διαμαντή Αξιώτη, που ανθολογείται στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Β΄ Γυμνασίου, έφτιαξε την παρακάτω εργασία για τα έθιμα του Κλήδονα στην Αγιάσο.

Στα πλαίσια των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και με αφορμή τα κείμενα: α. Οι γάτες των φορτηγών - Νίκος Καββαδίας, β. Ο μεταξοσκώληκας- Μίλος Ματσόουρεκ γ. Ο σκαντζόχερος - Ε.Χ.Γονατάς οι μαθήτριες της Β  Τάξης: Θεοδώρα Ρούσσα και Ευμορφία Σωτηρχέλλη έφτιαξαν την παρακάτω διαδραστική αφίσσα με όσα τραγούδια για ζώα μπόρεσαν να συλλέξουν από το διαδίκτυο.

Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.  Ευαγγελία Καρακατσάνη, εκπόνησαν τις παρακάτω εργασίες στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών:

Οι μαθητές του Β2 τμήματος, αφού διδάχτηκαν σε δυο διδακτικές ώρες το κείμενο του Νίκου Κάσδαγλη <<Τόκιο>>, την τρίτη ώρα χωρισμένοι σε ομάδες κατασκεύασαν στο εργαστήριο κολάζ με θέμα την Ιαπωνία με εικόνες που άντλησαν από το dropbox. Στη συνέχεια κατασκεύασαν διαδραστικές αφίσες με βίντεο και μουσική σχετικά με την Ιαπωνία διαλέγοντας πάλι το υλικό τους από διευθύνσεις που είχαν τοποθετηθεί γι΄ αυτούς από την καθηγήτρια στο dropbox.

_κολαζ__για_την_Ιαπωνια.jpgphotovisi_απο_μορφουλα.jpgphotovisi_βασω-ελενη.jpgphotovisi-download_1.jpgphotovisi-download_2.jpgphotovisi-download_3.jpg_Πετροσ.jpg

_Μυρσινη.jpg