Δύο καινούρια προγράμματα e Twinning για το σχ. έτος 2023-24 αναλαμβάνει να υλοποιήσει η καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου κ. Αποστολία Μάμμα με δύο τάξεις του σχολείου μας, τη Β΄και τη Γ΄ Γυμνασίου αντίστοιχα:

Cool Cult-tour ( Β Γυμνασίου)

Το "Cool Cult-tour" έχει ως βασικούς στόχους να συγκεντρώσει δασκάλους και μαθητές από διάφορες χώρες σε μια εκπαιδευτική συνεργασία που θα συνδυάζει την πολιτιστική κληρονομιά και τις ψηφιακές δεξιότητες. Οι συμμετέχοντες θα συνεργαστούν σε διακρατικές ομάδες και θα δημιουργήσουν κοινά προϊόντα που θα χρησιμοποιηθούν για την προώθηση του έργου. Μότο του προγράμματος είναι: "Ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε τον πολιτισμό μας είναι να τον μοιραστούμε με άλλους."

Say YES to Sustainable Aquatic Wildlife ( Γ Γυμνασίου)

"Η ΖΩΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ" είναι ο 14ος στόχος Βιώσιμης Ανάπτυξης (Στόχος 14 ή SDG 14) και αποτελεί έναν από τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης που καθορίστηκαν από τα Ηνωμένα Έθνη το 2015. Η επίσημη διατύπωση είναι "Προστασία και βιώσιμη χρήση των ωκεανών, των θαλασσών και των θαλάσσιων πόρων για τη βιώσιμη ανάπτυξη." Ο στόχος 14 περιλαμβάνει δέκα υποστόχους που πρέπει να επιτευχθούν μέχρι το 2030. Μέσω αυτού του έργου, μαθητές ηλικίας από 8 έως 16 ετών, χωρισμένοι σε ανάμεικτες, διακρατικές ομάδες, θα εμβαθύνουν στη γνώση τους σχετικά με την υδάτινη ζωή. Θα επικεντρωθούν επίσης στη συμπεριφορά και τις αποφάσεις που λαμβάνουν οι άνθρωποι και που έχουν αρνητική επίπτωση στο περιβάλλον και στη μακροπρόθεσμη υγεία μας.