Στο πλαίσιο της Διαπίστευσης Erasmus με κωδικό 2020-1-EL01-KA120-SCH-094528 το Γυμνάσιό μας εγκαινίασε τη συνεργασία του με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου και στη συνέχεια με το Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO Bergstrasse Odenwald, με το οποίο το μουσείο Σιγρίου μας έφερε σε επαφή. Βάση αυτής της συνεργασίας υπήρξε η πάγια επιδίωξη του σχολείου μας για τη διαμόρφωση ενός καινοτόμου σχολείου, σύγχρονου και ελκυστικού για τους μαθητές, που αφενός να ανταποκρίνεται στις ανάγκες των μαθητών και αφετέρου συμβάλλει στη σταδιακή αλλαγή των παραδοσιακών στάσεων και αντιλήψεων στον ευρύτερο κοινωνικό ιστό, ως προς το περιβάλλον, την προστασία του, την ανάδειξη της έννοιας της αειφορίας και τη βιώσιμη ανάπτυξη με όραμα για " Ένα αειφόρο σχολείο" με μεγάλο χρονικό ορίζοντα. Για το λόγο αυτό 15 μαθητές/τριες και 3 εκπαιδευτικοί ταξίδεψαν από τις 08 μέχρι τις 13 Μαίου του 2023 στο Rimbach της Γερμανίας και μαζί με το συνεργαζόμενο σχολείο Martin Luther School ξεναγήθηκαν στο Bergstrasse-Odenwald Naturepark και συζήτησαν για θέματα σχετιζόμενα με τη γεωλογία, την ανάπτυξη των δασών και την κλιματική αλλαγή. Ο κ. Jens-Uwe Eder, υπεύθυνος γι΄ αυτή την ξενάγηση, πραγματοποίησε μελέτη πεδίου με τους μαθητές των δύο σχολείων και ενθάρρυνε τους μαθητές να σκεφτούν έναν πιο βιώσιμο τρόπο ζωής. Η συνεργασία θα συνεχιστεί με την φιλοξενία του Γερμανικού σχολείου στην Αγιάσο τον Σεπτέμβριο του 2023 και την αντίστοιχη ξενάγησή τους στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και στο Γεωπάρκο του Σιγρίου.

erasmus+ accreditation group mobility to germany 8th - 13th may 2023 από Apostolia Mamma