Άλλη μια εξαιρετική συνεδρία έλαβε τέλος. Την Πέμπτη, 03/03/20022, οι μαθητές συνομίλησαν μέσω διαδικτύου με την κα Μάρθα Αλεξίου, δικηγόρο, με σπουδές στο ΕΚΠΑ και μεταπτυχιάκά σε ΕΚΠΑ και Σορβόννη, με ειδίκευση στο Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο και στη Διεθνή Εμπορική Διαιτησία.

Οι μαθητές/ μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν όχι μόνο με μία επαγγελματία, αλλά με ένα νέο, προσγειωμένο και μαχητικό άνθρωπο, που με εργατικότητα, πείσμα, υπομονή και πάνω απ΄ όλα αγάπη για το επάγγελμά της κατάφερε να πετύχει τους υψηλούς στόχους της.

Η κα Αλεξίου απάντησε με σαφήνεια και πληρότητα όλες οι ερωτήσεις των μαθητών, οι οποίοι την παρακολουθούσαν με αμείωτη προσοχή για 40 περίπου λεπτά.

Συνεχίζουμε λοιπόν με αμείωτο ενδιαφέρον τις χρησιμότατες αυτές συνεδρίες, οι οποίες μπορεί να μην γεννήσουν βιολόγους, εγκληματολόγους και δικηγόρους, αλλά σίγουρα δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν ανθρώπους που με αγάπη, πείσμα και συνεχή προσπάθεια κατάφεραν όχι μόνο να επιτύχουν τους στόχους τους, αλλά να τουςεπαναπροσδιορίζουν συνεχώς και να τους καλλιεργούν στο έπακρο.

Αλεξίου.JPG