1111111111111111111111111111111111111111111111.jpg

Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Internet Safety Day), καθιερώθηκε το έτος 2004 με πρωτοβουλία της Ευρωπαίας Επιτρόπου Viviane Reding, αρμόδια για την Κοινωνία της Πληροφορίας και τα Μέσα Επικοινωνίας, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση του διαδικτύου και της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους.

Για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο, η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος διοργανώνει αύριο,  8 Φεβρουαρίου 2022, όπως κάθε χρόνο, διαδικτυακή ενημέρωση μαθητών και εκπαιδευτικών στις σχετικά με επισφαλείς διαδικτυακές συμπεριφορές. Απώτερος στόχος είναι η διαμόρφωση υπεύθυνων και ενημερωμένων ψηφιακών πολιτών.

Οι ενημερώσεις θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και από εξειδικευμένα στελέχη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.  Τα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνάσιο – Λύκειο)  θα ενημερωθούν στις  11:00-13:00.  Η θεματολογία που θα αναπτυχθεί αναφορικά με την πλοήγηση των παιδιών στο διαδίκτυο, είναι:

 η πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες,

 οι παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης,

 ο διαδικτυακός σεξουαλικός εξαναγκασμός και εκβιασμός,

 ο εθισμός στο διαδίκτυο,

 το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Κατά τη διάρκεια των τηλεδιασκέψεων θα συνδεθούμε με άτομα ευρέως γνωστά και αποδεκτά από το ευρύ κοινό και με επιρροή ειδικά σε αυτές τις ηλικίες, όπως αθλητές, τα οποία θα μιλήσουν στα παιδιά για τη δική τους εμπειρία αναφορικά με τη χρήση του διαδικτύου και τις διεξόδους των παιδιών στην εποχή των τεχνολογιών που διανύουμε.

Την ενημέρωση θα παρακολουθήσουν όλες οι τάξεις τους Γυμνασίου, καθεμιά χωριστά με τον υπεύθυνο καθηγητή.